Formula 4 Racing skivebremser
- Christian Nessum Løverås
- Christian Nessum Løverås
- 25.10.2001
- Utstyr

Formula 4 Racing med 185mm skive.

Hendelen er samme som brukes på B4.

Formula 4 Racing caliper. Under bronsje-elokseringen er det fire stempler.
Prisen er nå satt ned fra 5.500,- til 4.500,-, og inkluderer nå luftesett (200,-).
| Hva? | Formula 4 Racinghydrauliske skivebremser |
| Testperiode | Ca 15 timer over tre uker (huff) |
| Testforhold | Diverse stier i norsk høstskog - pluss Rallarvegen... |
| Pris: | 4.500 kr (komplett foran og bak, inkl. luftesett) |
| Vekt: | 430 g (pr. brems) |
| Import: | Dogstar Bicycles |
| Web: | www.formula-brake.com |
Formula
Formula er et italiensk firma etablert i 1987. De begynte med å lage skivebremser for motorsykler, men lager nå også for tråsykler. Se testen av B4 for litt mer chitchat om Formula (eller besøk www.formula-brake.com for den offisielle versjonen).
4 Racing?
4 Racing er Formulas kraftigste skivebrems. Lillebror B4 har to stempler, mens 4 Racing har fire. 4 Racing leveres standard med 185mm skive, mens B4 kommer med 160mm.
Dette gir 4 Racing en god del mer kraft, som kommer godt med for de av oss som liker laaaange nedoverbakker og stor fart.
Hendelen er svart, mørkegrå og blank, mens caliperen er eloksert i en slags bronsjefarge. Er bronsjefargen bedre enn B4s gullfarge? Det får bli opp til deg. Uansett: elokseringen gjør at fargen sitter, og ikke flasser av på samme måte som lakk.
Installasjon og montering
Eksemplaret terrengsykkel.no har prøvd ut er ikke en produksjonsmodell. 4 Racing er nemlig ikke lansert ennå, så dette var en prepreproduksjonsmodell.
Vi sleit litt med å få caliperen til å sitte helt riktig, og det virket som om det bremseklossene subbet litt samme hvordan vi plasserte de tynne justeringsskivene. Vi har fått vite at Formula er klar over at caliperene på disse testmodellene ikke er helt riktige, så sannsynligvis er det rettet når de kommer i salg (det var ingen problemer med subbing på B4 da vi testet den).
Montering av hendel (samme som B4) var ingen sak, og vi stripset ledningen i V-bremsefestet og gaffelens bro som vi pleier. Hele monteringen, inkludert mye fikling med skiver, tar neppe mer enn 15 minutter. Husk torx-nøkkel til boltene som holder skiven fast i navet.
Praktisk bruk
Dette er en kraftig brems, beregnet på "hardcore", "freeride" og alt det der. Greit det, men hva betyr det i praksis? Jo: Det betyr at det holder fint å bruke én finger til alt unntatt fra de aller kraftigste nedbremsingene. Du kan ha et godt grep i holkene, ha én finger på hendelen for å regulere farten. Fint for deg og meg som liker å ha det moro i skogen og kunne stoppe kjapt og sikkert uten anstrengelser.
terrengsykkel.nos lite raffinerte sjekk med å sykle bortover med rompa på setet, klemme inn forbremsen og se om bakhjulet letter gikk helt flott (med lillebror B4 holdt bakhjulet seg på bakken). Ikke trengte vi å klemme spesielt hardt heller.
Moduleringen er meget bra - det er lett å posjonere ut bremsekraften. Stakkarer (undertegnede bl.a.) som er vant til å klemme til på V-bremsen for å få stoppet, venner seg raskt til en lettere omgang med hendelen når de bruker 4 Racing.
4 Racing virker en liten smule mindre kontant enn sin to-stempels lillebror. Vi antar det kommer av at det er fire stempler som skal presses mot skiven, og at disse fire ikke tar akurat samtidig(?). Dette er på ingen måte noen svampete brems, men B4 har nok en littegranne mer kontant følelse i hendelen (begge bremser er blitt luftet, så det er ikke det som er forskjellen).
Også er det denne ulingen, da... terrengsykkel.no hadde med 4 Racing på Rallarvegen, og det ulte så det ljomet i fjellheimen. På turer i Oslomarka ulte det også kraftig. Bremseeffekten var hele tiden upåklagelig, men denne lyden må Formula fikse i salgsversjonen.
Konklusjon
Dette er ikke den samme 4 Racing som snart vil bli solgt i butikkene, det er en testmodell. Likevel er det bare to ting kan pirke på: Vi fikk ikke justert caliperen ordentlig med skivene, og det ulte kriminelt mye.
Hvis Formula får fikset disse to tingene, er 4 Racing en super skivebrems av den kraftigste sorten.
Send gjerne inn kommentarer på Arena.
Dogstar Bicycles, som importerer Formula til Norge, eies og drives av Ole Blokhus. Ole er en av initiativtagerne til terrengsykkel.no. Vi understreker at terrengsykkel.no skriver akkurat det vi mener, også om Formula skivebremser. Det eneste Dogstar har bidratt med til denne testen er utlån av bremsene.
- 19.06.2013
- YmseRe: Hjelp til kjøp av ter..
- 19.06.2013
- TreningRe: Kosthold på 24-timers..
- 19.06.2013
- Snikksnakk..Re: Andel iOS ift android..
- 19.06.2013
- Ritt og ar..Re: Østmarkrittet
- 19.06.2013
- DelerRe: Ibis Ripley 29er full..
- 19.06.2013
- RacerRe: Hvem irriterer mest p..
- 19.06.2013
- UtfluktRe: Utflukt 2013
- 18.06.2013
- StiRe: Hedmarks-Tråden 2013






