Strålende snikåpning i sykkelparken

- Jeg SKAL til landinga på roadgapen i Fri Flyt-løypa, sier Elvis. På sin første dag på utforsykkel.
  • Simen Berg
  • Simen Berg
  • 28.06.2012
  • Telex

Eastside.
Foto: Simen Berg

Andreas Vold tråkker til så hardt at det nesten går galt med både kamera og fotograf.
Foto: Simen Berg

Roadgap i Fri Flyt-løypa.
Foto: Simen Berg

Fotobeviset på at Elvis når landinga.
Foto: Simen Berg

Rye-fargene var over alt. Roy Ripe foran Frank Seidel.
Foto: Simen Berg

Eastside og Begynnern er perfekte for stisykler, enten de er harde eller myke i halen.
Foto: Simen Berg

Begynnern har lange og sugende doseringer.
Foto: Simen Berg

Man tenker ikke et sekund på at man befinner seg i "sentrum" av Oslo.
Foto: Simen Berg

Driftssjef Mads Mørch (i hvitt) oppfordrer alle i heisen til å ikke bremse før svingene.
Foto: Simen Berg

Eivind Sandell har teken på karstykket i utforløypa til Rye, hvor far Erik har stått for brorparten av innsatsen i ukevis.
Foto: Simen Berg

- Dette må være det kuleste jeg har gjort på aldri så lenge, jeg er helt gira, sier Elvis Harsheim. Han bor i området, og har vokst opp i Tryvann med ski på beina. Riktignok har han sykla en del på hardtail i Frognerseteren, men maskinbygde doseringsløyper med pumpekuler og hopp blir noe annet. Etter årevis som jibber på toppnivå, har han annonsert følgende på Terrengsykkel-forumet: Skiutstyr byttes i utforsykkel.

Det første skuddet er gratis
I det de fleste omtaler som Tryvann arrangerer Oslo Sommerpark gratis prøvedag to dager før den offisielle åpninga 29. juni. Over hundre syklister har møtt opp etter at de innvidde i miljøet rundt utforgruppa i SK Rye begynte å spre ordet fra munn til munn, eller Facebook-konto til Facebook-konto.

Driftssjef Mads Mørch stråler om kapp med sola.
- Det er over all forventning med over 100 stykker her på preåpninga. Og folk er jo så blide! Når vi åpner løyper eller parker i vintersesongen er jeg vant til mye kommentarer og sutring. Så når det det ikke kommer noen og klager, regner jeg med at de er rimelig fornøyde. Og de har nok forståelse for noen fuktige områder og løs grus første gang løypene sykles, sier Mørch.

To klare favorittløyper
De desidert mest brukte løypene var Eastside og Fri Flyt. Sistnevnte går i full fart i venstre kant av Tårnbakken med flere hopp som inviterer til lange men lave svev. Eastside slanger seg i skogen til høyre for Tårnbakken, og krever full konsentrasjon. For øyeblikket er det et par krappe svinger som hadde hatt godt av doseringer. Begge løypene vil forandre karakter når topplaget setter seg og underlaget blir fastere og raskere.

Mellom disse to løypene går Begynnern, og den fikk stå mye i fred denne første dagen. Det kommer nok av at hoveddelen av publikum tilhører den delen av syklistene som har syklet en del park fra før. Men det er ingen grunn til å navnet hindre deg i å jobbe videre med løypa. For når sporet blir fast og fint er det mye moro i vente her.

Spesielt i Begynnern og Eastside var det gledelig å se at ganske mange med stisykler og hardtail hadde funnet veien.

Ryehufsa
Ildsjelene i utforgruppa til Rye har stått på som helter på dugnad i ukevis. Onsdag var det kun ett element som ikke kunne sykles, og mange fikk sin første tur i det som trolig blir norgescup-løype veldig snart. Rikelig med treverk gjør at alle kommer seg greit igjennom, men når stoppeklokka starter blir det vanskeligere.

Hekta?
Og Elvis, kom han til landinga? Javisst gjorde han det (selv om det ikke vises på vedlagte hjelmkamerasnutt).

Og etter det første, gratis skuddet er han naturligvis hekta.

Fredag er den offisielle åpninga av Oslo Sommerpark, fra klokka 10-19. Deretter det åpent i helgene, samt tirsdager.
OsloSommerpark.no

Fri Flyt

Eastside

Begynnern

Del...
Abonner på magasinene våre!
Facebook
Nyhetsbrev