Seier til Sveum i Italia

Elisabeth Sveum har fått en drømmestart på årets sesong. I sesongdebuten i Toscana gikk hun helt til topps i U23-rittet.

Sist oppdatert: 27. februar 2011 kl 17.43
PÅ HUGGET: Elisabeth Sveum syklet sterkt hele veien i sesongens første ritt i Massa Marittima i Italia.
PÅ HUGGET: Elisabeth Sveum syklet sterkt hele veien i sesongens første ritt i Massa Marittima i Italia.
Lesetid: 2 minutter

Massa Marittima, Italia Elisabeth Sveum var spent, men klar foran årets sesongdebut i det internasjonale rundbanerittet i Massa Marittima i Toscana i Italia. De siste dagene har hun trent i løypa og i området rundt middelalderbyen 15 mil fra Pisa.

I et relativt stort felt med både herrer junior, senior damer og kvinner U23 samlet kom Elisabeth godt ut fra start og var allerede på førsterunden helt oppe blant de fem beste av jentene totalt. Det var kaldt i været, men nedbøret holdt seg unna og løypa forble forutsigbar og morsom, dog krevende både teknisk og fysisk. Etter to og en halv runde kjørt av seks var Elisabeth oppe på tredjeplass av alle jentene i rittet og syklet konsentrert og godt.

– Etter førsterunden klartet jeg opp til en 3. plass og lå ganske nærme 2. plassen bare 10-15 sekunder foran. Der ble jeg liggende så og si nesten hele rittet. Jeg klarte ikke helt å komme opp i ryggen til 2. plassen, men holdt stort sett den samme avstanden. Jeg kjørte jevne rundetider og hadde faktisk min raskeste tid på den tredje runden hvor jeg tidligere har “fadet” litt. Sånn sett er jeg fornøyd med gjennomføringen, skriver Elisabeth på bloggen sin.

Terrengsykkels iskalde utsendte møtte en strålende fornøyd Elisabet Sveum etter målgang. Regnet hadde akkurat begynt å pøse ned, men Elisabet tenkte fremover og var i gang med å jogge seg ned. Termometeret viste fire grader og før herrefeltet kom i gang skulle regnet bare øke i styrke. Terrengsykkel kommer tilbake med mer.

Sveitsiske Marielle Guinchard Sanner fra Team Bikepark.ch/Scott vant eliteklassen foran franske Cecile Ravanel.

Elisabeth var to og et halvt minutt bak vinneren, men bare et halvt minutt bak andreplassen. Nærmeste U23-rytter var over ett minutt bak Sveum i mål.

Med denne innsatsen har virkelig Elisabeth Sveum kommet godt i gang med sesongen 2011 for sitt nye lag Merida-Smart Safety.

Maremma Cup fortsetter utover i uka og kuliminerer med et høykategori-rundbaneritt kommende søndag.

Publisert 27. februar 2011 kl 00.00
Sist oppdatert 27. februar 2011 kl 17.43
 

Relaterte artikler

 

Terrengsykkel.no utgis av Fri Flyt AS | Postboks 1185 Sentrum, 0107 Oslo

Ansvarlig redaktør og daglig leder: Anne Julie Saue | Redaktør: David Andresen | Journalister: Knut Andreas Lone, Sigurd Ekeli Grimsby

Tips oss: Send mail her!

Salgssjef Fri Flyt AS: Alexander Hagen