Treninga i går (fredag) bød på strålende forhold i den fete løypa i Hovden i Oppdal, men i dag kom nordvesten og snøværet, og på flere steder i løypa lå det så mye som en halv meter nysnø i dag.
Fryktet avlysning
– Det var veldig bra i går, men i dag lå det en halvmeter nysnø på toppen. Det går nok mot avlysning, sa det største lokale håpet Snorre Setrom til Fri Flyt i dag.
Værmeldinga for i morgen (søndag) er litt bedre, og både kvalifikasjonsrunden og finalen skulle etter planen gå av stabelen i morgen. Det ble vurdert å flytte starten ned til hoppet Hans for å unngå de verste snømengdene på toppen, men etter en vurdering i dag ble det bestemt å avlyse norgescuprunden i utforsykling på grunn av for mye snø.
Skadde lokalhåp
Vi tar også med at oppdalingen Håkon Mæhle var svært uheldig under trening i går da han hoppa på det nederste jordhoppet og pådro seg to kompresjonsbrudd i ryggen da han landa med fohjulet først, og slo nedi baken etterpå.
– Jeg hadde nok litt flaks, det kunne vært verre, sier Håkon, som ikke har det verre enn at han var på plass for å se på kompisene i snøværet i dag, uten korsett.
Da Håkon slapp nyheten på Facebook i går, var for øvrig slemme storebror Øyvinds kommentar: Det «gledes».
Nylende håper på verdenscupavslutninga
Også landslagskjøreren Terje Nylende, som er fra Oppdal, er ute. Han skada skulderen på motocrosstrening for et par uker siden og ville ikke kunne kjørt i helga.
– Jeg håper å være klar til verdenscupavslutninga på Hafjell neste helg. Det er litt uenighet om hvorvidt det er mulig, men jeg satser på det, sier Nylende.